Kołki z łbem SD

Każdy remont wiąże się z zakupem wielu akcesoriów technicznych i budowlanych. Wchodząc do sklepu z materiałami budowlanymi można wręcz dostać oczopląsu. Półki sklepowe wręcz uginają się od różnego rodzaju śrubek, nakrętek i gwoździ. Sprzedawca czy wykonawca usług nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego towaru jednak amator będzie miał nie złą zagwozdkę.

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu słyszał określenie kołek. Został on wymyślony przez Johna Rawlingsa, który szukał szybszego, łatwiejszego i bardziej estetycznego sposobu montażu. Stworzył kołek montażowy, którego pierwszy model wykonany był ze sznurka jutowego połączonego krwią zwierzęcą lub klejem. Kołek montażowy inaczej nazywany rozporowy to element wykorzystywany do mocowania lub osadzania wkrętów, śrub lub bolców w ścianach , posadzkach i stropach (cementowych, gipsowych lub ceglanych). Jest to bardzo popularny element łączeniowy o bardzo szerokim zakresie zastosowania. Sprawdza się w przypadku różnych materiałów konstrukcyjnych od miękkich do bardzo twardych.

Oczywiście do każdej powierzchni musimy dobrać odpowiedni kołek.
Kołki występują w wielu różnych wariantach. mogą być wykonane z plastiku, polipropylenowe, nylonowe, z koszulkę polietylenową, polietylenowe. Oprócz tego na rynku dostępne są kołki standardowe, do szybkiego montażu, uniwersalne, rozporowe z łbem sześciokątnym, rozporowe stalowe do gazobetonu, rozporowe ślimakowe, molly, jola i typu parasol. Kołki mogą być stosowane w materiałach pełnych i drobno- otworowych. Kołki standardowe stosuje się podczas prac remontowych, czy wykończeniowych w przypadku niskich i średnich obciążeń. Mogą być stosowane na powierzchnie relatywnie kruche lub podatne na uszkodzenia. Kołki montażowe wyróżniają się wytrzymałością. Dobrze znoszą duże obciążenia. Można je stosować bez obaw do montażu szafek z obciążeniem.

Kołki z łbem SD do zgrzewania łukowego są wykonane ze stali, z pierścieniem ceramicznym. Spełniają normę ISO PN-EN. Montuje się je metodą zapłonu skokowego, w osłonie pierścienia ceramicznego lub gazu osłonowego. Kołki są dostępne  w różnym zakresie średnic i o różnej długości. Wiele firm oferuje wykonanie takich kołków na zamówienie według podanej specyfikacji. Wszystkie kołki z łbem SD mogą być wykonane ze stali lub stali nierdzewnej, oraz w wersji z powłoką miedziowaną lub stalowaną.

Najważniejszą zasadą jest to aby w trakcie montażu kołek się nie obracał. Wybierając kołek należy zwrócić uwagę na średnicę wkręta. Nie może być ona zbyt duża, bowiem doprowadzi to do zniszczenia kołka. Aby dobrać odpowiedni kołek do powierzchni, w której zostanie montowany należy mieć odpowiednią fachową wiedzę. Jeżeli jednak jej nie posiadamy możemy poprosić sprzedawcę w sklepie, aby pomógł nam dobrać odpowiedni kołek montażowy.
Kołki montażowe zapewniają solidny, szybki montaż. Polecam, aby przed następnym remontem zapoznać się z ich specyfikacją i ułatwić sobie swój remont stosując je przy montażu.

This entry was posted in Inne.

About

You may also like...

Comments are closed.